
Kwas hialuronowy pogromcą zmarszczek
Kwas hialuronowy to glikozoaminoglikan, będący jednym z głównych składników tkanki łącznej. W skórze właściwej łańcuchy kwasu hialuronowego przeplatają się wzajemnie, tworząc nieregularną sieć nadającą skórze jędrność. Dzięki zdolności do wiązania bardzo dużych ilości wody tworzy w skórze żel, którego właściwości można przyrównać do funkcji pełnionych przez gąbkę w materacu. Zapewnia skórze sprężystość i odpowiednie nawodnienie. Pełni także rolę przeciwutleniacza, chroniąc skórę przed destrukcyjnym wpływem wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia skóry. Wykazuje także działanie przeciwzapalne, a dzięki właściwościom błonotwórczym, chroni przed drobnoustrojami. Wpływa na procesy regeneracyjne, różnicowanie keratynocytów, produkcję filagryny, ceramidów, czego efektem jest przyspieszenie gojenia ran oraz wzrost poziomu nawilżenia skóry.
Wraz z wiekiem zmniejsza się zawartość kwasu hialuronowego w skórze, co prowadzi do spadku jej nawodnienia, jędrności, elastyczności oraz powstawania zmarszczek.
Dzięki nowoczesnym zabiegom z zakresu kosmetologii, wykorzystującym właściwości kwasu hialuronowego, można skutecznie spowalniać zmiany zachodzące w skórze w wyniku procesu starzenia. Działanie preparatów kosmetycznych zawierających kwas hialuronowy będzie zależeć przede wszystkim od rozmiaru cząsteczek kwasu hialuronowego oraz stosowania promotorów przenikania.
Fragmenty kwasu hialuronowego o dużej masie będą wykazywać doskonałe właściwości ochronne oraz nawilżające – wiążąc wodę na powierzchni naskórka. Preparaty zawierające cząsteczki kwasu hialuronowego o średniej masie to świetne kosmetyki nawilżające, ale także przyspieszające regenerację skóry np. po oparzeniu. Najsilniejsze działanie przeciwzmarszczkowe wykazuje kwas hialuronowy o bardzo małej masie cząsteczkowej, gdyż wpływa na aktywność fibroblastów. Udowodniono, że kwas hialuronowy o wielkości 50 kilodaltonów może łączyć się z receptorami na fibroblastach i pobudzać syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
Aby ułatwić cząsteczkom kwasu hialuronowego pokonanie bariery, jaką stanowi naskórek, stosuje się metody zwiększające przenikanie substancji aktywnych przez skórę, do których należy mezoterapia bezigłowa oraz niezwykle skuteczna mezoterapia mikroigłowa. Zabieg mezoterapii mikroigłowej polega na wykonywaniu na skórze rollerem licznych nakłuć, które stanowią wrota dla substancji aktywnych, w tym kwasu hialuronowego. Dodatkowo zabieg uruchamia szereg procesów regeneracyjnych skóry, czego efektem jest jej odmłodzenie. Dzięki wykorzystywaniu tytanu do produkcji igiełek, zabieg jest prawie bezbolesny oraz nie stanowi ryzyka alergii oraz innych powikłań pod warunkiem, że zostanie wykonany przez doświadczonego kosmetologa.
W nowoczesnych zabiegach kosmetologicznych w składzie preparatów kosmetycznych pojawiają się oprócz kwasu hialuronowego inne substancje o działaniu przeciwzmarszczkowym, takie jak peptydy biomimetyczne, antarktycyna, witamina C czy związki krzemu, co potęguje efekty terapii.
Kwas hialuronowy jest bez wątpienia jedną z najbardziej obiecujących substancji wykorzystywanych we współczesnej kosmetologii. W połączeniu z metodami wpływającymi na wzrost przenikania substancji przez skórę oraz innymi substancjami o właściwościach przeciwzmarszczkowych, daje wspaniałe efekty w odmładzaniu skóry.